taze-mahsul-banner.png
Yeni Mahsüle Özel Sezonluk Ürünler
Alışveriş Sizden Hediye Çeki Bizden.
  • Müşteri Hizmetleri: 0533 898 31 31
alisveris-sizden-kupon-bizden

500 TL Üzeri Ücretsiz Kargo

500 TL Üzeri Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo

Ceviz Reçeli 1 Kg

(0 Müşteri Yorumu)
140,00 TL

DOĞAL EL YAPIMI CEVİZ REÇELİ

Hatay yöresine ait olan ceviz reçelinin yapımı günler alırken lezzeti saniyeler sürüyor.  Köy ve yaylalardan mayıs ayında olgunlaşmamış cevizler toplanır. Köy ortamında yapılan reçellerin içerisinde glikoz ve katkı maddesi bulunmamaktadır.

DOĞAL EL YAPIMI CEVİZ REÇELİ

Hatay yöresine ait olan ceviz reçelinin yapımı günler alırken lezzeti saniyeler sürüyor.  Köy ve yaylalardan mayıs ayında olgunlaşmamış cevizler toplanır. Köy ortamında yapılan reçellerin içerisinde glikoz ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Olgunlaşmamış cevizlerinin toplanması ile doğal olarak elde yapılmaktadır. Ham cevizlerin kabuklarını çok ince olacak şekilde soyulur. Büyük bir leğende üzerlerine geçecek kadar içme suyu koyulur. 2 gün boyunca o suyun içerisinde beklesinler sonra günde 3 kere, 7 gün boyunca suyunu değiştirerek cevizleri içme suyunda bekletmeye devam edilir. Sudan çıkarılan cevizleri 1 gün boyunca kireç kaymağına yatırılır.1 günün sonunda cevizleri 2-3 su yıkayıp ve hafif yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika kadar normal suyun içerisinde haşlanır. Sonra süzüp soğuk suya atılır. Cevizler sivri bir cisimle(kürdan, şiş) delerek içersindeki acı suyun çıkmalarını sağlanır. Su, şeker ve limon suyu ile kıvamlı bir şerbet hazırlanır.Delinen ve acı suyunu çıkan cevizleri karanfillerle beraber şerbetin içerisine atılır.

Şerbeti kıvam bulmaya başlayınca ocaktan alın ve tencerenin üzerine bir tülbent örtüp 1 gün boyunca güneşin altında bekletilir.Ertesi gün ceviz tanelerini süzerek kenara alınıp ve şerbeti tekrardan kaynatılır. Kıvamı iyice koyulaşınca cevizleri de içerisine ekleyip. Soğuması bekletilir.

Semir Eraslan Baharat

whatsapp