Alışveriş Sizden Hediye Çeki Bizden, Alışverişlerinizde Hediye Çekleri Hesabınıza Otomatik Tanıtılacaktır.

Zahmetli Bir Özel Bir Lezzet Oruk (İçli Köfte)

Zahmetli Bir Özel Bir Lezzet Oruk (İçli Köfte)

Hatay mutfağında üretilen en eski geleneksel lezzetler arasında bulunan oruk veya bölgedeki geleneksel ismi ile içli köfte, bulgur, baharat, et ve ceviz gibi malzemelerin birleşimi ile ortaya çıkan tam bir sanat eseridir. Hazırlanması gayet zahmetli bir yere sahip olan ev yapımı oruk sofralarda kimi zaman ana yemek kimi zaman yemeğe eşlikçi özel bir ara sıcak olarak her zaman bulunmaktadır.

Yemeğin Üstüne Keyifli Bir Tercih Hatay Kıtır Kabak Tatlısı

Yemeğin Üstüne Keyifli Bir Tercih Hatay Kıtır Kabak Tatlısı

Tatlı kabağı, Anadolu'da çok uzun yıllardır bilinen ve her kentte farklı tarifler ile pişirilerek hazırlanan bir meyvedir. Hatay'da da ayrı bir tarif ile hazırlanan bu tatlı, kıtır kabak tatlısı olarak bilinmektedir. Çünkü yapımında kullanılan malzemeler, pişirme tekniği ve özenli hazırlığı sayesinde gerçekten kıtır kıtır ve çok diri bir tatlı elde edilmektedir.

Koruyucu Ve Vazgeçilmez Lezzetler Turşular

Koruyucu Ve Vazgeçilmez Lezzetler Turşular

Yüzyıllardır Anadolu'da koruyucu yapısıyla vazgeçilmez bir lezzet olarak her evin mutfağına giren turşular, sebzelerin ve meyvelerin tuzlu su ile salamura edilmesi sayesinde ve ekşi katkısı ile üretilir. Kimi zaman biber kimi zaman domates kimi zaman salatalık gibi malzemeler ile turşu hazırlıkları yapılırken, Hatay yöresinde de zengin meyve sebze imkanlarıyla lahana turşusu gibi çeşitlerden başlamak üzere onlarca farklı turşu çeşidi sunulmaktadır. 

Hatay Yöresel Ürünleri Alışkanlık Yapıyor

Hatay Yöresel Ürünleri Alışkanlık Yapıyor

Kahvaltıda, öğlen yemeğinde, akşam yemeğinde veya gün içerisinde atıştırmalıklarda tüketilebilecek en taze yöresel Hatay ürünleri birçok kişide alışkanlık yapıyor. Hatay'ın kendi halkı tarafından her gün istisnasız şekilde tüketilen bu çeşit çeşit lezzetler, kenti ziyaret eden misafirler ve Hatay’ı iyi bilen kişiler arasında da artık ezberlenmiş ürünler arasında bulunuyor.

Hatay'da Ev Yapımı Domates Salçası Ve Biber Salçası Nereden Alınır?

Hatay'da Ev Yapımı Domates Salçası Ve Biber Salçası Nereden Alınır?

Salça, Türk dünyasında yemek kültürünün en önemli malzemelerinden biri olarak domates ve biber gibi sebzeler sayesinde üretilirken, yemeğe ekşi, acı ve hafif tuzlu bir tat katar. Bu nedenle Anadolu'nun dört bir yanında ev yapımı şeklinde üretilen bu ürünler arasında Hatay salça ürünleri de bölgenin iklimi ve lezzetli sebzeleri sayesinde daha özel bir yere sahip olmaktadır.

Farklı Meyvelerden Hatay Ev Yapımı Reçeller

Farklı Meyvelerden Hatay Ev Yapımı Reçeller

Reçel, şekerin meyve ile buluşması sayesinde meyvenin daha dayanıklı hale gelmesini ve dört mevsim tüketilmesini sağlayan özel bir yöntemdir. Bu nedenle Anadolu'da yüzlerce yıldır farklı meyveler ile uygulanan bir yöntem olurken, örneğin Hatay'da da tüm yerli ceviz ile üretilen ceviz reçeli gibi bir örnek bulunmaktadır.

Bol Yağlı Lezzetli Halhalı Zeytin

Bol Yağlı Lezzetli Halhalı Zeytin

Kahvaltının vazgeçilmez ve en önemli parçalarından biri olan zeytin, 365 gün her sabah belirli miktarda tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Bu nedenle herkes damak tadına uygun bir şekilde düzenli bir şekilde tüketebileceği zeytin ararken, Hatay yöresinde de kırma halhallı gibi çok keyifli bir zeytin tercih edilebilir.

Beğenme Garantili Yöresel Hatay Peynirleri

Beğenme Garantili Yöresel Hatay Peynirleri

Kahvaltı sofrasına oturduğunuzda eğer peynir olmadığında kahvaltının anlamı sizin için eksik kalıyorsa, bu ürünü en iyi noktadan en güvenilir şekilde temin etmeniz gerekir. Peynir, hem çocuklar hem yetişkinler için hem sağlıklı hem keyifli hem de damak tadına uygun şekilde tüketilmesi gereken bir ürün olduğundan dolayı Hatay yöresinde de ev yapımı sıkma yaprak ve salamura tarzında peynir üretimleri yapılmaktadır.

Antakya'dan Damağınıza Yaraşır Bir Türk Kahvesi

Antakya'dan Damağınıza Yaraşır Bir Türk Kahvesi

Türk kahvesi, yabancı menşeli bir ürün olmasına rağmen Türk tarihinde hazırlanma yöntemi ile bu ismi almış ve yüzyıllardır tüketimi değişmemiş bir damak tadına sahiptir. Bu çerçevede kahvenin özellikle çekirdeğinden kopup, aromatik yapısını elde etmesi için kavrulması gerekir. Bu amaç ile Hatay yöresel ürünleri arasında tüm Türkiye'nin damak tadına hitap eden az kavrulmuş orta kavrulmuş çift kavrulmuş kahve seçenekleri bulunmaktadır.

Ramazan Sofralarında Hatay Yöresel Lezzetleri

Ramazan Sofralarında Hatay Yöresel Lezzetleri

Yüzlerce yıldır İslamiyet’i en güçlü şekilde yaşayan toplumlardan biri olan Türk toplumu için Ramazan ayı, her zaman şefkat, merhamet, ibadet ve oruç ayı olarak önemli bir yere sahiptir. Türk Müslüman topluluğu içerisinde herkes için ayrı bir yere sahip olan Ramazanda sahur ve iftar sofraları da birliğin, sevginin ve şükrün simgesi olmakla birlikte bu sofralarda Hatay yöresel lezzetleri ile rengarenk bir zenginlik elde edilebilir.

Çok Özel Kahvaltılık Taş Kırma Zeytin

Çok Özel Kahvaltılık Taş Kırma Zeytin

Hatay kahvaltılarında özel bir şekilde yeri bulunan zeytin yerli üretim ile birlikte elde edilirken, sofralık hale getirilmesinde de farklı yöntemler kullanılır. Sofralara yeşil veya siyah olarak ulaşan zeytin üretiminde de çizme, kırma gibi yöntemler bulundururken örneğin taş kırma zeytin çekirdeksiz yapısıyla kahvaltıda çok özel bir lezzet olarak seçilir.

Değerli Tüketim İçin Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Değerli Tüketim İçin Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Zeytinin ağaçtan toplanması ile birlikte zeytinyağı çıkarılması için kullanılan yöntemler arasında soğuk sıkım ve sıcak sıkım gibi iki farklı yöntem bulunmaktadır. Sıcak sıkım yönteminde yüksek sıcaklıkta yağ çıkarma yöntemi kullanıldığı için daha fazla yağ ortaya çıksa da elde edilen verime rağmen zeytinyağının besin değeri, aroması ve kokusu kaybolmaktadır. Ama değerli ve lezzetli bir tüketim için soğuk sıkım zeytinyağı çok daha özel bir yere sahiptir.

Acının Gerçeğe Dönüşümü Samandağ Biberi

Acının Gerçeğe Dönüşümü Samandağ Biberi

Türkiye'nin birçok farklı şehri acıyı en önemli damak tadı olarak görmektedir ve mutlaka sofrasında acı istemektedir. Örneğin; Mardin, Şanlıurfa ve Adana gibi kentlerde de acıya çok fazla önem verilirken, Hatay'da da Samandağ biberi sayesinde bu özel lezzet elde edilmektedir. Çünkü bu ilçede yetişen özel ve organik biberler, gerçekten acının gerçeğe dönüşümünü sağlamaktadır.

Yemeklerin Yardımcısı Hatay Yöresel Mezeleri

Yemeklerin Yardımcısı Hatay Yöresel Mezeleri

Hatay mutfağı hamur işleri, et yemekleri, bakliyat yemekleri, dolmalar, sarmalar ve kebaplar gibi birçok farklı yemek ile özel bir yere sahiptir. Ancak bu yemeklerin yanında bilhassa sunulan mezeler, yemekleri daha anlamlı ve keyifli bir hale getirmektedir. Çünkü bir kebabın yanında sunulan humus ya da ezme gibi farklı Hatay yöresel mezeleri bu yemeklerin lezzetini ve dokusunu desteklemektedir.

Türkiye'nin En Meşhur Tatlısı Hatay Yöresel Künefe

Türkiye'nin En Meşhur Tatlısı Hatay Yöresel Künefe

Künefe, Türkiye'nin en çok bilinen ve en lezzetli tatlılarından biri olarak özellikle Hatay'a Has lezzetlerden birisidir. Gerçek sağlıklı yağ ve yağlı peynir ile birlikte üretimi gerçekleştirilen künefe, damakta eşsiz bir tat bırakan bambaşka bir tatlıdır. Bu nedenle Hatay'da bizzat her misafire ikram edilen Hatay yöresel künefe aynı zamanda Anadolu'nun dört bir tarafında da bu kentin tatlısı olarak anılmaktadır.

Kahvaltılık Hatay Biberli Ve Katıklı Ekmek

Kahvaltılık Hatay Biberli Ve Katıklı Ekmek

Ekmek, kahvaltının en önemli parçalarından biri olarak her kentte farklı bir şekilde üretilir. Hatay kentinde de kahvaltılık olarak veya günün farklı öğünlerinde tüketilebilecek şekilde Hatay biberli ve katıklı ekmek çeşitleri bulunmaktadır. Aslında bu ekmeklerin her biri ayrı bir çeşit olmakla birlikte katıklı ekmek ve biberli ekmek birbirinden farklıdır.

İster Kahvaltılık İster Yemeklik Ev Yapımı Salça

İster Kahvaltılık İster Yemeklik Ev Yapımı Salça

Çok eski zamanlardan bu yana mutfakların temel gıdalarından biri olan salça, domates ve biberin daha dayanıklı bir şekilde her mevsim kullanılması için üretilir. Özellikle ev yapımı salça hem yemeklerde hem de kahvaltıda kullanılabilecek kadar özel ve keyifli bir lezzete sahip olarak domates salçası, biber salçası ve karışık salça gibi çeşitler ile kullanılır.

Ev Yapımı Nar Ekşisi İle Salatalar Daha Keyifli

Ev Yapımı Nar Ekşisi İle Salatalar Daha Keyifli

Akdeniz kıyılarından Karadeniz kıyılarına kadar üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de sofralarda salata her zaman önemli bir yere sahiptir. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar her sofrada farklı sebzeler ve meyvelerin karışımı ile hazırlanan salatalarda da ekşi tadın önemi her zaman ayrıdır. Bu ekşi tadının elde edilmesi açısından da organik ve sağlıklı bir ürün tüketimi kapsamında ev yapımı nar ekşisi tercih edilebilir.

Defne Sabunu İle Mis Kokulu Banyolar

Defne Sabunu İle Mis Kokulu Banyolar

Defne, Hatay yöresinde elde edilen en sağlıklı ve özel bitkilerden biri olmak ile birlikte genellikle kozmetik ve temizlik ürünleri içerisinde her zaman kullanılmaktadır. Aslında defne yaprağı gibi ürünler et yemekleri içerisinde de kullanılsa da defne tohumu sayesinde de önemli bir temizlik ürünü olarak defne sabunu üretilmektedir.

Baharatlar Birer Aromatik Mucizedir

Baharatlar Birer Aromatik Mucizedir
Hangi yörenin mutfağında olursa olsun farklı yemekler hazırlanırken, bu yemekler içerisinde baharatlar olmadan lezzet açısından büyük eksiklikler yaşanabilir. Çünkü baharat; et, bakliyat, sebze, yağ ve hamur işleri gibi her yemek içerisinde aromatik mucizeler sağlayan özel bir malzemedir. Kimi zaman acı kimi zaman ekşi, kekremsi veya baharlı bir tat kattığı için farklı malzemeler olarak kullanılırlar.